Premenstruální syndrom 

 

Toto je ukázka, jak by mohl vypadat komplexní přístup k alternativnímu léčení premenstruálního syndromu. Nejedná se o direktivní postoj, vždy je nutné přistupovat k člověku jako ke komplexu, ale také jako k originální individualitě. Je nutné mít na zřeteli, že to, co se hodí a osvědčí v jednom případě, nemusí nutně zabrat se stejnou intenzitou u všech ostatních.

Na chorobný stav organismu se dá působit na několika úrovních. Staří indičtí jogíni, rišiové, léčitelé starověké Číny a Japonska věděli, že je nutno působit na organismus jako na celek a nikoli pouze na projev choroby. Toto je možná ukázka komplexního přístupu při alternativní léčbě premenstruálního syndromu.

Mnoho žen zná až příliš důvěrně potíže, které tento syndrom působí. Postihuje fyzickou i psychickou složku a diagnostikuje se jen velmi obtížně; snad jen tak, že potíže začínají asi týden před menstruací a pak vymizí.

V týdnu před menstruací mají některé ženy plačtivé období, touží po sladkostech a dostávají záchvaty zlosti. To – stejně jako 200 jiných příznaků – včetně únavy, deprese, nadýmání, bolestí hlavy a bolestí v prsech charakterizuje stav známý jako premenstruální syndrom. Tyto příznaky, které se každý měsíc opakují, jsou u každé ženy trochu jiné a liší se svou závažností. Většina žen má pouze některé z nich nebo jim působí jen mírné potíže. Pro 5 až 10 % žen však může být premenstruální syndrom tak závažný, že výrazně narušuje jejich schopnost normálně žít a pracovat.

Proč některé ženy trpí premenstruálním syndromem a jiné ne, zůstává záhadou. Někteří odborníci se domnívají, že premenstruální syndrom může pocházet z nerovnováhy ženských hormonů – estrogenu a progesteronu – v druhé polovině menstruačního cyklu, po ovulaci. Nadbytek estrogenu v kombinaci s příliš malým množstvím progesteronu může být spojen se změnami rovnováhy mozkových chemických látek, které kontrolují náladu a bolest. Tato hormonální nerovnováha může vést ke změnám nálady a touze po sacharidech. Nerovnováha je rovněž spojena se zvýšenými hodnotami hormonu prolaktinu; v důsledku toho se objevuje citlivost prsů a játra neodstraňují z organismu přebytky estrogenu tak účinně, jak by měla.

Podle jiné teorie jsou příznaky premenstruálního syndromu působeny nízkými hodnotami serotoninu (neurotransmiteru), který zprostředkuje přenos signálů mezi mozkovými muňkami. Ačkoli výsledky klinických studií sledujících vztahy mezi serotoninem a premenstruálním syndromem nejsou jednoznačné, některé ženy uvádějí, že se jejich příznaky upravují, je-li léčení zaměřeno na úpravu hladiny serotoninu. Zlepšení tvorby a využití serotoninu v organismu se zvláště příznivě uplatňuje při léčení depresí.

 

PŘÍZNAKY

  • podrážděnost, výkyvy nálady, úzkostné stavy, deprese
  • nadýmání, otoky rukou a prstů
  • bolesti a citlivost prsů
  • únava, ztráta energie, nespavost
  • bolesti hlavy a v zádech, v kloubech a svalech
  • zácpa a průjem
  • touha po určité potravě, hlavně po sladkostech

 

Doporučené potravinové doplňky

 

Drmek

Dávkování: 225 mg výtažku denně, dokud nemenstruujete

Doporučení: jiný název je bitec. Užívejte přípravek standardizovaný na obsah 0,5% agnusidu.

 

Vitamin B6

Dávkování: 50 mg denně

Pozor: vysoké dávky po dlouhou dobu mohou poškodit nervy

 

Pupalkový olej

Dávkování: 1000 mg 3x denně

Doporučení: lze nahradit brutnákovým olejem 1000 mg jednou denně

 

Hořčík

Dávkování: 250 mg jednou nebo dvakrát denně

Doporučení: užívejte při jídle

 

Třezalka

Dávkování: 300 mg výtažku 3x denně

Doporučení: výtažek standardizovaný na obsah 0,3% hypericinu

 

Jak mohou pomáhat potravinové doplňky

Kombinace doplňků, užívaná během celého menstruačního cyklu nebo jeho části, může zmírnit příznaky premenstruálního syndromu. Užíváte-li ke zmírnění těchto potíží klasické léky, poraďte se s lékařem dříve, než je začnete kombinovat s doplňky.

Drmek působí na hypofýzu (žlázu na spodině mozku, která kontroluje produkci estrogenu a progesteronu v těle) a může být prospěšný při úpravě hormonální nerovnováhy. Andělika (v dávce 200 mg výtažku třikrát denně) může zvýšit účinnost drmku. Často jsou k dispozici přípravky kombinované s jinými léčivkami, například s ploštičníkem.

Místo drmku můžete zkusit vitamin B6, který se účastní zpracování estrogenu v játrech, zvyšuje hladinu progesteronu a podporuje tvorbu serotoninu v mozku. (Někdy se také doporučuje kombinovat drmek s tímto vitamínem.)

Esenciální mastné kyseliny obsažené v pupalkovém oleji mohou pomoci zmírnit citlivost prsů a zvládat touhu po sladkostech. Zjistilo se, že mnoho žen trpících premenstruálním syndromem má nedostatek hořčíku a prospívá jim užívání hořčíkových doplňků. Některé knihy doporučují užívání potravinových doplňků při premenstruálním syndromu od ovulace do skončení menstruace, ale je lépe, berete-li je pravidelně denně. Je-li základním příznakem vašeho premenstruálního syndromu deprese a úzkosti nebo nejsou ostatní doplňky účinné, je možné zkusit třezalku.

Podle německé studie může být drmek účinnějším lékem při premenstruálním syndromu než vitamin B6. U žen, které užívaly drmek, došlo k výraznějšímu ústupu příznaků typických pro premenstruální syndrom – bolestivosti prsů, otoků, napětí, bolestí hlavy a depresí než u žen, které užívaly vitamin B6. Celkem u 36% těch, které užívaly drmek, došlo k úplnému vymizení příznaků, proti 21% žen, které užívaly vitamin B6.

 

Další terapie

  • Při problémech menstruace – nepravidelné nebo slabé periody, bolestivé tenzi nebo při přechodu – se doporučuje heřmánkový, růžový nebo meduňkový olej. Tyto speciální oleje jsou drahé, dají se však kombinovat s lacinějšími.
  • Používáte-li heřmánkový, růžový nebo meduňkový olej, smíchejte několik kapek od každého v lahvičce, což usnadní používání a zlepší výsledek. K přípravě léčivého oleje smíchejte celkem 15 klapek různých olejů s 5 lžičkami (50 ml) základního oleje. Směs těchto olejů se natírá na břicho a kříž 2x denně.
  • Při tenzi použijte šalvěj muškátovou, pelagronii a levanduli. Směs celkem šesti až osmi kapek těchto esenciálních olejů se má dávat do koupele 2x denně po dobu dvou týdnů před začátkem periody. Během těchto dvou týdnů prospívá prý také pravidelné a vydatné inhalování buď několika kapek z ubrousku, a pokud používáte heřmánek, růžový olej nebo meduňku, pak jedné kapky z dlaní, které si přiložíte k nosu, jako preventivní prostředek se bez časového omezení může používat léčivý olej k potírání pokožky po koupeli.

 

Další doporučení

  • Jezte méně soli, aby se snížilo zadržování vody
  • Omezte cukr, abyste zamezily přibývání na váze a depresi. Chuť na cukr potlačujte zvýšeným příjmem vitamínu B – užívejte B-komplex s přídavkem hořčíku a chrómu.
  • Omezte spotřebu nasycených tuků požíváním menšího množství masa a mléčných výrobků – sýrů, másla, vajec a mléka. Ty mohou ve vašem těle brzdit proukci esenciálních mastných kyselin, což může způsobit nerovnováhu hormonů.
  • Relaxujte buď klidnými cviky, n apř. jógou, nebo v horké lázni.
  • Nevystavujte se zbytečnému stresu a nestavte si nerozumné cíle.
  • Nepijte příliš mnoho čaje a kávy, protože kofein, který je v nich obsažen, snižuje schopnost těla absorbovat některé základní živiny a může zhoršit onemocnění kůže.

 

Aromaterapie

V období dvou týdnů před periodou je vhodná denní koupel s esenciálními oleji ze šalvěje muškátové, pelargónie a levandule. Pomoci může také inhalování těchto olejů z kapesníku. Jako prevenci je zkuste smíchat s pleťovou vodou a tu pak trvale používejte po koupeli. Úlevu údajně přináší i olej heřmánkový, růžový a meduňkový. Inhalujte vůni jedné kapky kteréhokoli z nich z dlaně, kterou si překryjete nos.

 

Masáž

Některým ženám pomáhá masáž – nejlépe celého těla, protože má celkový relaxační a tonizující účinek. Masáž krku a ramen se doporučuje při bolestech hlavy a lehká masáž břicha na ulehčení obtíží v této oblasti.

 

Fytoterapie

Asi týden před periodou zkuste 3x denně nálev z heřmánku. Má lehce uklidňující a diuretický účinek, což znamená, že odvádí část zadržované tekutiny.

Po poradě s fytoterapeutem se mohou použít diuretika silnější, např. pýr plazivý, a kombinovat je s léčbou hormonální. Zejména drmek je vhodný na povzbuzení sekrece progesteronu.

 

Akupunktura

Důležité je působit na meridiány ledvin, jater, početí, někdy také žaludku a vládce.

 

Homeopatie

Léky uvedené v tomto oddílu se mají začít užívat 24 hodin před očekávanými potížemi, a to vždy ráno a večer. Při vážnějších potížích každé čtyři hodiny. Má-li žena stále slzy na krajíčku, bolesti v prsech, nepravidelné periody a eventuelně trpí i nevolností, doporučuje se Pulsatilla 30. Je-li zimomřivá, depresivní a plačtivá, lhostejná k sexu a nepřátelská vůči blízkým osobám, měla by zkusit Sepia 30. Trpí-li sklíčeností, je podrážděná, trpí zadržováním tekutin a naběhlými prsy, doporučuje se Nat. mur. 30

 

Naturoterapie

Zadržování tekutin snižuje a celkovému zdraví prospívá obvykle tělesný pohyb. Doporučuje se rovněž snížit příjem soli a alkoholu a omezit sladké. Dodatkově se také předepisuje vitamin B, zejména B6 (viz výše), hořčík a olej z pupalky dvouleté. Ke zmírnění napětí a návalů je nejúčinnější masáž.

 

Reflexoterapie

Je vhodné masírovat dráhy ledvin, jater a žaludku.

 

Akupresura

1. Dvojí kontakt ve středu každé poloviny stydké kosti. Léčí vaječníky a vejcovody u žen.Jeden z hlavních příznaků kongesce rozmnožovacích orgánů je bolest nohou, dolní částí zad a někdy až neschopnost chůze. Pohlavní orgány se skládají z citlivých nervů a při poškození vzniknou emoční potíže, jako potíže při přechodu.

2. Jeden bod v místě styku stydkých kostí.

 

Tyto body leží pod každou paží na úrovni prsních bradavek a kousek nad. Jsou to klíčové body k celému rozmnožovacímu systému mužů i žen: prsa, varlata, prostata, chámovod, vaječníky, vejcovod, děloha, štítná žláza, krk. Ošetření těchto bodů může působit na emoční stav.

 

Bod se nachází kolem vnitřního i vnějšího kotníku. Soustředěnými kruhy postupujte dovnitř ke kotníkové kosti. Tlačte kolmo i přímo na kotník. Zdá se, že tyto kontakty jsou systémové, protože je možno cítit je na celém těle od hlavy až k patě. Vnitřní kotník ovlivňuje energii tělesných tkání, vnější městnání a stahy. Tyto body jsou při ošetřování velmi důležité. Postupujte obezřetně.

 

Jóga

Paščimóttanásana

Padahastásana

Bhudžangásana

Matsjásana

Sarvangásana

Vadžrásana

Supta vadžrásana

Trikónásana - všechny varianty

Motýlek

Série koček

Súrja namaskár

Tygří dech

Šalabhásana